Spotkania ze Słowem, czyli czytamy Biblię i Katechizm – katecheza dla dorosłych

W naszej parafii funkcjonuje katecheza dla dorosłych. Oprócz katechez sakramentalnych, związanych z formacją rodziców przed I Komunią św. i bierzmowaniem ich dzieci, od 01.10.2023 r. rozpoczęliśmy cykl comiesięcznych katechez dla dorosłych zatytułowany: “Spotkania ze Słowem, czyli czytamy Biblię i Katechizm“. Spotkania odbywają się w ostatni czwartek miesiąca o godz. 18.00. Prelegenci są to nasi parafianie, którzy dzielą się swoją wiarą i wiedzą na różne, ciekawe i ważne zagadnienia teologiczne. Zapraszani się również prelegenci specjalni do wygłoszenia wykładu i dyskusji z uczestnikami. Odbywają się one w kościele, w którym dzięki transmisji on-line uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani, lub w parafialnej kawiarni “Za Bóg zapłać”.

Tematyka spotkań stanowi rozwinięcie kazań katechizmowych, które wygłaszane są w każdą drugą niedzielę miesiąca. Program rozważań oparty jest na katechezach opracowanych na podstawie “Katechizmu Płockiego”. W Katechizmie tym, w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, wyjaśniane są poszczególne prawdy wiary i zasady moralności chrześcijańskiej. Każde kazanie łączy w sobie odwołanie do niedzielnego Słowa Bożego i katechizmu. W roku formacyjnym 2023/24 w katechezach analizowany był temat z pierwszej księgi KKK – Wyznanie wiary. W roku 2024/25 zajmiemy się drugą częścią Celebracja misterium chrześcijańskiego i zwrócimy uwagę na wymiar duszpasterski sakramentów.

Plan formacyjny na rok 2024/25

1. Liturgia, przejście od widzialnego do niewidzialnego
  2. Chrzest, między wiarą a apostazją
  3. Komunia św., “świecka I Komunia”
  4. Bierzmowanie, “nie tylko”/”tylko” do ślubu
  5. Spowiedź, zapominanie warunki
  6. Namaszczenie chorych, nie bać się księdza!
  7. Kapłaństwo, kapłaństwo powszechne i sakramentalne
  8. Małżeństwo, tendencje i prognozy